Facebook Twitter Instagram
Tickets
Home > BREWERIES > Beer Competition > 2019 Beer Competition Results
1 of 3

The Official World Expo of Beer Competition

was held April 20th, 2019 at the

Frankenmuth Farmer's Market.


We had 803 entries this year!


1842 Pilsner by Lumber Baron's Brewery

out of Bay City, Michigan won Best of Show!

Category 1-Standard American Beer

37 Entries

Gold

Archangel

North Peak

Traverse City, MI

Silver

Beechtree

Grand Armory

Grand Haven, MI

Bronze

Euchre

Arbor

Ypsilanti, MI

Category 2-International Lager

21 Entries

Gold

Oxford

Homegrown

Oxford, MI

Silver

Beer Me

Odd Side

Grand Haven, MI

Bronze

Original

HofBrau

Germany

Category 3-Czech Lager

18 Entries

Gold

1842

Lumber Baron’s

Bay City, MI

Silver

Professional Pils

Drafting Table

Wixom, MI

Bronze

Forever Young

Rockford

Rockford, MI

Category 4-Pale Malty European

114 Entries

Gold

Original

Paulaner

Germany

Silver

Black Forest

Furstenburg

Germany

Bronze

Original

HofBrau

Germany

Category 5-Pale Bitter European

12 Entries

Gold

Professionl Pils

Drafting Table

Wixom, MI

Silver

Busch League

Thornapple

Grand Rapids, MI

Bronze

Euchre

Arbor

Ypsilanti, MI

Category 6-Amber Malty European

7 Entries

Gold

El Rojo

Griffin Claw

Birmingham, MI

Silver

District 16

Wolverine State

Ann Arbor, MI

Bronze

Vienna

Atwater in the Park

Grosse Pointe Park, MI

Category 7-Amber Bitter European

13 Entries

Gold

District 16

Wolverine State

Ann Arbor, MI

Silver

Old Town Alt

Fillmore 13

Pontiac, MI

Bronze

Vienna

Atwater in the Park

Grosse Pointe Park, MI

Category 8-Dark European

7 Entries

Gold

Escanaba Black Beer

Upper Hand

Escanaba, MI

Silver

Munich Dunkel

Brew Detroit

Detroit, MI

Bronze

Brown Hound

Frankenmuth

Frankenmuth, MI

Category 9-Strong European

9 Entries

Gold

Javine

Ypsi Alehouse

Ypsilanti, MI

Silver

Stiggland

Midland

Midland, MI

Bronze

Ruckinator

Tri-City

Bay City, MI

Category 10-German Wheat

8 Entries

Gold

Hefe Weizen

HofBrau

Germany

Silver

Weisse

Hacker Pschorr

Germany

Bronze

Three Mile Marker

Midland

Midland, MI

Category 11-British Bitter

16 Entries

Gold

Pottawatomie

Ypsi Ale house

Ypsilanti, MI

Silver

British Raj

Atwater in the Park

Grosse Pointe Park, MI

Bronze

Amber

Perrin

Comstock Park, MI

Category 12-Pale Commonwealth

19 Entries

Gold

Diabolical

North Peak

Traverse City, MI

Silver

Oval Beach

Saugatuck

Douglas, MI

Bronze

Pacific Sessions

Thornapple

Grand Rapids, MI

Category 13-Brown British

24 Entries

Gold

Rogue River

Rockford

Rockford, MI

Silver

Edmund Fitzgerald

Great Lakes

Cleveland, OH

Bronze

Brownhoist

Tri City

Bay City, MI

Category 14-Scottish

9 Entries

Gold

Cernunnos

Rockford

Rockford, MI

Silver

Water Street

Tri City

Bay City, MI

Bronze

MacKnauf’s

Ypsi Alehouse

Ypsilanti, MI

Category 15-Irish

18 Entries

Gold

Not Awarded

Silver

Not Awarded

Bronze

Faricy’s

Arbor

Ypsilanti, MI

Category 16-Dark British

27 Entries

Gold

Kalamazoo Stout

Bell’s

Comstock, MI

Silver

We Creamed Our Peanuts

Logger’s

Saginaw, MI

Bronze

It Wasn’t Me

Witch’s Hat

S. Lyon, MI

Category 17-Strong British

12 Entries

Gold

Third Coast Old Ale

Bell’s

Comstock, MI

Silver

1936

Atwater in the Park

Grosse Pointe Park, MI

Bronze

Wee Heavy

Tri City

Bay City, MI

Category 18-American Pale

39 Entries

Gold

Carriage House

Rockford

Rockford, MI

Silver

Causal Loop

Oracle

Saginaw, MI

Bronze

Tilted Earth Spring IPA

Arbor

Ypsilanti, MI

Category 19-American Amber/Brown

37 Entries

Gold

Revillo

Wolverine State

Ann Arbor, MI

Silver

Broken Bridges

Tri City

Bay City, MI

Bronze

Edward’s Portly Brown

Witch’s Hat

South Lyon, MI

Category 20-American Porter and Stout

48 Entries

Gold

Expedition Stout

Bell’s

Kalamazoo, MI

Silver

Porter

Bell’s

Kalamazoo, MI

Bronze

Fare Thee Well

Wolverine State

Ann Arbor, MI

Category 21-IPA

57 Entries

Gold

UP-HI

Terrapin

Athens, GA

Silver

Rezolute

Drafting Table

Wixom, MI

Bronze

Smash Bomb

Flying Monkeys

Canada

Category 21-Specialty IPA

34 Entries

Gold

Anger

Greenbush

Sawyer, MI

Silver

Electro Brut

Brew Detroit

Detroit, MI

Bronze

Blackfin

Rockford

Rockford, MI

Category 22-Strong American

26 Entries

Gold

Third Coast Old Ale

Bell’s

Comstock, MI

Silver

Thunder Cloud Ride

Thornapple

Grand Rapids, MI

Bronze

Old Fighter

Upper Hand

Escanaba, MI

Category 23-European Sour

13 Entries

Gold

Maja

Ellison

E. Lansing, MI

Silver

Roeselare

Perrin

Comstock Park, MI

Bronze

Raspberry Tarty Slip

Drafting Table

Wixom, MI

Category 24-Belgian

12 Entries

Gold

Torchon

Tri City

Bay City, MI

Silver

The Bubble

Atwater in the Park

Grosse Pointe Park, MI

Bronze

Holy Moses

Great Lakes

Cleveland, OH

Category 25-Strong Belgian

14 Entries

Gold

1825

Greenbush

Sawyer, MI

Silver

Demon Cleaner

Witch’s Hat

S. Lyon, MI

Bronze

Centerfield Sebsation

Ypsi Alehouse

Ypsilanti, MI

Category 26-Trappist-

7 Entries

Gold

Tripel

Tri City

Bay City, MI

Silver

Demon Cleaner

Witch’s Hat

S. Lyon, MI

Bronze

Mr. Sinister

Tri City

Bay City, MI

Category 27-Historical

9 Entries

Gold

Freedom of Speech

Revolution

Chicago, IL

Silver

Peach Gruit

Mountain Town

Mt. Pleasant, MI

Bronze

Spruce IPA

Alaskan

Juneau, AK

Category 28-American Wild

11 Entries

Gold

Of Ginger Lime & Oak

Oracle

Saginaw, MI

Silver

Touch of Red

Odd Side

Grand Haven, MI

Bronze

Peches in Rgalia

Arbor

Ypsilanti, MI

Category 29-Fruit Beer

45 Entries

Gold

Berliner Mit Schuss-Blackberry

Oracle

Saginaw, MI

Silver

Your Life is Boring

Oracle

Saginaw, MI

Bronze

Archangel

North Peak

Traverse City, MI

Category 30-Spiced

43 Entries

Gold

Nutter Your Business

Grand Armory

Grand Haven, MI

Silver

Pumpkin Chucker

Frankenmuth

Frankenmuth, MI

Bronze

Cinna Mom

Pigeon Hill

Muskegon, MI

Category 31-Alternative Fermentables

6 Entries

Gold

Oatmeal Crème Pie

Pigeon Hill

Muskegon, MI

Silver

Blueberry Maple Stout

Saugatuck

Douglas, MI

Bronze

Cinna Mom

Pigeon Hill

Muskegon, MI

Category 32-Smoked Beer

2 Entries

Gold

Raucher

Wolverine State

Ann Arbor, MI

Silver

Michigan Imperial Stout

Mountain Town

Mt. Pleasant, MI

Bronze

Poor Boy

Atwater in the Park

Grosse Pointe Park, MI

Category 33-Wood

50 Entries

Gold

Delusion

Greenbush

Sawyer, MI

Silver

Bam Noire

Jolly Pumpkin

Dexter, MI

Bronze

Old Fighter

Upper Hand

Escanaba, MI

Category 34-Specialty

22 Entries

Gold

Manifesto

Flying Monkeys

Canada

Silver

Peanuts & Crackerjack

Mitten

Grand Rapids, MI

Bronze

Whitsun

Arcadia

Kalamazoo, MI

Category 35/36-Cider

16 Entries

Gold

Zombie Killer

B Nektar

Ferndale, MI

Silver

Mad Bark

Cider Boys

Stevens Point, WI

Bronze

Punk Lemonade

B Nektar

Ferndale, MI

Category 37-40-Mead

12 Entries

Gold

Tuco Style Freakout

B Nektar

Ferndale, MI

Silver

Barrel Aged

Superior Lakes

Harrison Twp, MI

Bronze

SIN

Superior Lakes

Harrison Twp, MI

Category 41-Malternative

14 Entries

Gold

Blueberry Lemonade

Witch’s Hat

S. Lyon, MI

Silver

Strawberry KIWI

Smirnoff

Norwalk, CT

Bronze

Ice Smash

Smirnoff

Norwalk, CT

Back to
Top
Tickets