Tickets
Home > BREWERIES > Beer Competition > 2018 Beer Competition Results

2018 Beer Competition Results

The Official World Expo of Beer Competition

was held April 21st, 2018 at the

Frankenmuth Farmer's Market.


We had a record breaking 832 enteries this year!

2015 Third Coast Old Ale by Bell's Brewing Company

out of Comstock, Michigan won Best of Show!



of
of
Best of Show
2015 Third Coast Old Ale Bell's Brewery Kalamazoo, MI
of
Category 1 Standard American
1.Captain's Log Cameron's Brewing Canada
2. Gimme Rochester Mills Brewing Auburn Hills, MI
3. Isle Royale Midland Brewing Company Midland, MI
of
Category 2 - International Lager
1. 3 Chord Kolsch Witch’s Hat South Lyon, MI
2 Wolverine Premium Wolverine State
Ann Arbon, MI
3. Asahi Super Dry Asahi
Japan
of
Category 3 - Czech Lager
1. Tyskie Kompania Poland
2. Hamm’s Hamm’s Milwaukee, WI
3. Lager of the Lakes Bell's Kalamazoo, MI
of
Category 4 - Pale Malty European-14 Entries
1. Dortmunder Great Lakes Brewing Cleveland, OH
2. Paulaner Original Paulaner Germany
3. Drag Me To Helles Wolverine State Ann Arbor, MI
of
Category 5 - Pale Bitter European-20 Entries
1. Black Forest Furstenburg Germany
2. Euchre Pils Arbor Ypsilanti, MI
3. Louis S. Dortmunder Parker's Hilltop Clarkston, MI
of
Category 6- Amber Malty European -9 Entries
1. Schlammah Wolverine State Ann Arbor, MI
2. Raucher
Wolverine State


Ann Arbor, MI
3. District 16 Wolverine State Ann Arbor, MI
of
Category 7 Amber Bitter European
1. Phoenix Golden Alt Tri-City Brewing Bay City, MI
2. Alaskan Amber Alaskan Juneau, AK
3. Louis S. Dortmunder Parker's Hilltop Brewery Clarkston, MI
of
Category 8 - Dark European-7 entries
1. Schwarzbier Axle Brewing Ferndale, MI
2. Brown Hound Frankenmuth Brewing Frankenmuth, MI
3. Black Forest Cameron's Canada
of
Category 9 - Strong European-5 entries
1. Siamese Goat Frankenmuth Brewiery Frankenmuth, MI
2. Toughman Lumber Barons Bay City, MI
3. Ruckinator Tri-City Brewing Bay City, MI
of
Category 10 - German Wheat- 9 Entries
1. 3 Mile Marker Midland Brewing Midland, MI
2. Hefe-Weiss Paulaner Germany
3. Not Awarded
of
Category 11- British Bitter-13 Entries
1. The Wellington Third Monk South Lyon, MI
2. Strong Bitter Parker's Hilltop Clarkston, MI
3.Ignescent Fenton Brewery and Winery Fenton, MI
of
Category 12 - British Pale- 15 Entries
1. Explorer Alaskan Juneau, AK
2. Einstok Einstok Iceland
3.Ypsi Gold Arbor Brewing Ypsilanti, MI
of


Category 13 - Brown British-17 Entries
1. Brownhoist Tri-City Brewing Bay City, MI
2. Edward's Portly Brown Witch's Hat South Lyon
3. Brown Ale Austin Brothers Alpena, MI
of
Category 14 - Scottish-11 Entries
1. Sassy Lasssie Tenacity Brewing Flint, MI
2. Cernunnos Rockford Brewing Rockford MI
3. Icelandic Wee Heavy Einstok Iceland
of
Category 15 - Irish 21 Entries
1. Michael Faricy's Arbor Brewing Ypsilanti, MI
2. 8 out of 10 Ain't Bad Oddside Ales Grand Haven, MI
3. Crooked Quaker Lumber Barons Bay City, MI
of
Category 16- Dark British - 27 Entries
1. Putin it to You Parker's Hilltop Clarkston, MI
2. Imperial Stout American Harvest Brewpub Plymouth, MI
3. Sea Kitty Meow Witch's Hat South Lyon, MI
of
Category 17 - Strong British - 22 Entries
1. Third Coast Old Ale Bell's Brewery Comstock, MI
2. Cereal Killer Arcadia Brewing Kalamazoo, MI
3. Wee Heavy Tri-City Brewing Bay City, MI
of
Category 18 - American Blonde-18 entries
1. Oval Beach Saugatuck Brewing Douglas, MI
2. Gold Perrin Brewing Company Comstock Park, MI
3. Carriage House Rockford Brewing Company Rockford, MI
Category 18 - American Pale-28 entries
1. By the Mayor's Request Lumber Barons Brewing Bay City, MI
2. IPA Rochester Mills Auburn Hills, MI
3. Explorer Alaskan Brewing Company Juneau, AK
of
Category 19 - Amber/Brown American 44 Entries
1. Dune Rail Big Hart Hart, MI
2. Lyon Pride Third Monk Brewing South Lyon, MI
3. Red Rochester Mils Brewing Auburn Hills, MI
of
Category 20A- American Porter and Stout 30 Entries
1. Pirate's Porter Parker's Hilltop Clarkston, MI
2. Rock Porter Austin Brothers Alpena, MI
3. Crooked Quaker Lumber Barons Bay City, MI
of
Category 20C - Imperial Stout 22 Entries
1.Imperial Stout Oracle Brewing Saginaw, MI
2. Double Oatmeal Austin Brothers Alpena, MI
3. Silver Jack Driscoll Midland Brewing Midland, MI
of
Category 21A - American IPA 54 Entries
1. Anti-Hero Revolution Brewing Chicago, IL
2. Juicy Ass Flying Monkeys Canada
3. By the Mayor's Request Lumber Barons Bay City, MI
of
Category 21B - Specialty IPA
1. Backyard Saugatuck Brewing Douglas, MI
2. 12 Mile Cameron's Canada
3. Netherworld Flying Monkeys Canada
of
Category 22 - American Strong
1.Third Coast Old Ale Bell's Comstock, MI
2. Big Doedish Witch's Hat South Lyon, MI
3. Bittersweet Symphony Mountain Town Mount Pleasant, MI
of
Category 23 - European Sour
1. Sour Trooper Griffin Claw Birmingham, MI
2. Liliana Maria Rockford Brewing Company Rockford, MI
3. Raspberry Uber Nickel Brook Canada
of
Category 24 - Belgian 14 Entries
1. Bellingham Third Monk South Lyon, MI
2. Wenona Wit Tri-City Brewing Bay City, MI
3. Belgian White Blue Moon Golden,CO
of
Category 25 - Strong Belgian
1. Demon Cleaner Witch's Hat South Lyon, MI
2. Biere De Garde Axle Brewing Ferndale, MI
3. Bellingham Saison Third Monk South Lyon, MI
of
Category 26- Trappist 19 Entries
1. Montressor Tri-City Brewing Bay City, MI
2. Mr. Sinister Tri City Brewing Bay City, MI
3. Naked Sunday Liberty Street Plymouth, MI
of
Category 27/31 - Historical/Alternative
1. Duplicitous Nickel Brook Burlington, ON
2. Gose-uhh Oracle Brewing Sagianw, MI
3. Gose Oracle Brewing Saginaw,MI
of
Category 28- American Wild 11 entries
1. Framboozled Arbor Ypsilanti, MI
2. Tarte Rouge Oddside Ales Grand Haven, MI
3. GP Brett IPA Atwater Detroit, MI
of
Category 29A - Fruit Beer
1. Black Currant Gose Perrin Brewing Comstock Park, I
2. Strawberry Fruitsicle Oddside Ales Grand Haven, MI
3. Luau Terrapin Beer Co Atlanta, GA
of
Category 30 - Spiced
1. Mayan Mocha Oddside Ales Grand Haven, MI
2.Maple Oatmeal Stout Maple Grille and Brewery Hemlock, MI
3. Rhubarb Radler Rockford Brewing Company Rockford, MI
of
Category 31 - Alternative Farmentables 6 Entries
1. Screeching Sands Big Hart Brewing Hart, MI
2. Pollination Station Arbor Brewing Ypsilanti, MI
3. Honey Wheat Blue Moon Golden, CO
of
Category 32 - Smoked
1. Raucher Wolverine State Ann Arbor, MI
2. American Amber American Harvest Livonia, MI
3. NOT AWARDED
of
Category 33 - Wood 39 Entries
1. Bourbon Imperial Pumpkin 2017 Griffin Claw Birmingham, MI
2. BA Cherry Stout Bell's Comstock, MI
3. BA Expedition Stout Bell's Comstock, MI
of
Category 34 - Specialty
1. Live Transmission Flying Monkeys Canada
2. Barista Wolverine State Ann Arbor, MI
3. Decadent Cherry Chocolate Atwater Detroit, MI
of
Category 35 - Cider
1. Melded Uncle John's St. John's, MI
2. Heirloom Arbor Brewing Ypsilanti, MI
3.Apple Cherry Uncle John's St. John's, MI
of
Category 36 - Specialty Cider
1. Jackpot Superior Lakes Harrison TWP, MI
2.Coffee Cider Cellarman's Hazel Park,MI
3. Peach Country Cider Boys Stevens Point, WI
of
Category 37/38/39/40 - Mead
1. Love Always Witch's Hat South Lyon, MI
2. Wild Ginger St. Ambrose Cellars Beulah MI
3.Blueberry Melody Superior Lakes Harrison TWP, MI
of
Category 41- Malternative 3 entries
1.Grapefruit Shandy Leinenkugel Chippewa,WI
2. Summer Shandy Leinenkugel
Chippewa, WI
3.Peach Shandy Leinenkugel Chippewa, WI
of
Back to
Top
< Back
X